Yemek-Borusu-Kanseri

Yemek Borusu Kanseri

Yemek Borusu Kanseri Nedenleri Nelerdir?

Yemek borusu kanserinin genellikle erken teşhisine rastlanmamaktadır. Çünkü hasta enfeksiyon ya da soğuk algınlığı yaşadığını düşünerek doktora başvurmamaktadır. Aynı zamanda doktorlar tarafından da teşhis edilmesi zor bir kanser türüdür. Özellikle ilk aşamalarında gözlemlenebilmesi oldukça zordur. Yemek borusu kanserinin teşhisi endoskopik muayene ile yapılması mümkün olabilmektedir. Aynı zamanda radyolojik incelemelere ihtiyaç duyulmaktadır. Genel anestezi altında yapılan endoskopik müdahale ve biyopsi işlemi sonrasında teşhis konulabilmektedir.

Yemek Borusu Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Yemek borusu kanseri farklı belirtiler göstermektedir. Disfaji bilinen tanımı ile yutma güçlüğü ilk belirtidir. Yutma eylemi ağrılı oluyorsa incelenmelidir. Beslenememe kusma aşırı kilo kaybı da yemek borusu kanserinin belirtileri arasındadır. Radyolojik incelemelere ihtiyaç duyulmaktadır. Genel anestezi altında yapılan endoskopik müdahale ve biyopsi işlemi sonrasında teşhis konulabilmektedir. Genetik yatkınlık nedenlerin arasında önemli bir rol oynar.

İleri yaş ise bir diğer faktördür. 60 yaş üstü kişilerde yemek borusu kanseri görülme riski artmaktadır. Kadınlara oranla erkeklerde 3 kat daha fazla görülen yemek borusu kanserine çevresel faktörler de neden olabilmektedir. Özellikle tütsülenmiş gıdalar ve aşırı sıcak tüketiminin kansere neden olabildiği düşünülmektedir.