Yandex

Yemek Borusu Kanseri

Yemek Borusu Kanseri Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Yemek borusu kanserinin genellikle erken teşhisine rastlanmamaktadır. Çünkü hasta enfeksiyon ya da soğuk algınlığı yaşadığını düşünerek doktora başvurmamaktadır. Aynı zamanda doktorlar tarafından da teşhis edilmesi zor bir kanser türüdür. Özellikle ilk aşamalarında gözlemlenebilmesi oldukça zordur. Yemek borusu kanserinin teşhisi endoskopik muayene ile yapılması mümkün olabilmektedir. Aynı zamanda radyolojik incelemelere ihtiyaç duyulmaktadır. Genel anestezi altında yapılan endoskopik müdahale ve biyopsi işlemi sonrasında teşhis konulabilmektedir.

Yemek borusu kanseri farklı belirtiler göstermektedir. Disfaji bilinen tanımı ile yutma güçlüğü ilk belirtidir. Yutma eylemi ağrılı oluyorsa incelenmelidir. Beslenememe kusma aşırı kilo kaybı da yemek borusu kanserinin belirtileri arasındadır. Radyolojik incelemelere ihtiyaç duyulmaktadır. Genel anestezi altında yapılan endoskopik müdahale ve biyopsi işlemi sonrasında teşhis konulabilmektedir.

Genetik yatkınlık nedenlerin arasında önemli bir rol oynar. İleri yaş ise bir diğer faktördür. 60 yaş üstü kişilerde yemek borusu kanseri görülme riski artmaktadır. Kadınlara oranla erkeklerde 3 kat daha fazla görülen yemek borusu kanserine çevresel faktörler de neden olabilmektedir. Özellikle tütsülenmiş gıdalar ve aşırı sıcak tüketiminin kansere neden olabildiği düşünülmektedir.

Yemek Borusu Kanseri Belirtileri Nelerdir ?

Yemek borusu kanserinin belirtileri aşağıdaki gibidir;

- Yutma güçlüğü; yemek borusunda bulunan dokuların hasara uğraması sebebi ile alınan gıdalar yemek borusundan normalden daha zor bir şekilde mideye ulaşmaktadır.

- Aşırı kilo kaybı; tek başına elbette ki yemek borusu kanseri belirtisi değildir ancak yemek yemede güçlük problemi nedeni ile yemek borusu kanseri bulunan kişilerde herhangi bir diyet programı uygulamadan kilo kaybı gözlemlenmektedir.

- Göğüs bölgesinde yanma; yemek borusunda bulunan kanserli hücreler bu bölgede yanma ve basınç hissine neden olmaktadır.

- Hazımsızlık ve ekşime; özellikle yemek borusunun alt kısımlarında oluşan kanserli hücreler hazımsızlık ve midede ekşimeye neden olmaktadır. 

- Ses kısıklığı; yemek borusunda bulunan kanserli hücreler çevresindeki dokulara da zaar vermesi sonucunda ses kısıklığına neden olabilmektedir. 

Yemek Borusu Kanseri Tedavisi

Yemek borusu kanseri tedavisi kanserin hangi evresine bağlı olduğuna, hastanın total sağlık durumuna ve kanserli hücrenin konumuna göre değişiklik gösterebilmektedir. Yemek borusu kanserinin tedavisinde; cerrahi, kometarapi ya da radyasyon tedavileri uygulanabilmektedir. Bununla birlikte doktorun önerdiği hedefe yönelik tedavi yöntemleri de uygulanabilmektedir. 

Yemek Borusu Kanseri Risk Faktörleri

Yapılan araştırmalar sonucunda yemek borusu kanser risklerinin en başında tütün ve alkol kullanımı bulunmaktadır. Bununla birlikte 45 yaş üstü kişilerde daha sık görülmektedir. Dengesiz diyetler uygulamak ya da obez olmak da risk faktörleri arasındadır. Yemek borusu kanseri risk faktörü içerisinde bulunan kişilerin beslenme alışkanlıklarını sağlıklı bir şekilde düzenlemeleri ve alkol / sigara gibi zararlı alışkanlıklardan uzaklaşmaları gerekmektedir. 

Yemek Borusu Kanseri Komplikasyonları

Yemek borusu kanseri birçok başka probleme de neden olabilmektedir. Bu komplikasyonlar hastanın günlük yaşamını olmsuz etkilemekle birlikte aynı zamanda yaşam kalitelerini de büyük ölçüde düşürmektedir. Yemek borusu kanserinin komplikasyonları şu şekilde açıklanabilmektedir;

- Alınan besinlerin yemek borusundan geçememesi

- Şiddetli ağrılar

- Midede yanma ve ekşime hissi

- Şiddetli kanamalar

Yemek Borusu Kanserinin Evreleri

Yemek borusu kanserinin üç ana evresi bulunmaktadır. Bu evrelerin belirlenişi yemek borusunun ne kadar tutulduğuna, tümörün yerleştiği konuma ve kanser hücrelerinin lenf düğümlerine ne kadar yakın ya da uzak olduğuna bağlı olarak gerçekleştirilmektedir.