Sils

Sils

Cerrahların neşteri bir kenara bırakmasını sağlayan laparoskopik cerrahi, son üç yılda çok önemli gelişmeler gösterdi. Bir anlamda açık ameliyat dönemi bitti diyebiliriz. Tıbbın birçok alanında kullanılan ‘laparoskopik cerrahi’de, şimdi de ‘SILS’ (Single İncision Laparoscopic Surgery) Tek Delikten Laparoskopik Cerrahi denilen yöntemle, vücuda tek delikten girerek ameliyatlar yapıyoruz.

Dünyada ilk olarak 2007 yılında uygulanan bu yöntem, bildiğimiz laparoskopik cerrahi yöntemi. Farkı ise 4 ya da 5 delikten değil, tek delikten (göbek deliğinden) girilerek uygulanması.

Sils Nedir

Klasik laparoskopik cerrahiye yapılan her türlü ameliyat SILS yöntemiyle de gerçekleştirilebiliyor. Safra kesesi ameliyatları artık neredeyse rutin bir şekilde SILS yöntemiyle yapılmaya başlandı.

İlave olarak, reflü, şişmanlık, morbid obezite ve apandisit ameliyatları için günümüzde SILS yöntemi uygulanıyor. Gelecekte klasik laparoskopi ile yapılan bütün ameliyatlarda bu yöntemin uygulanacağından eminiz. Bu bir gelişimdir ve bugün itibariyle ülkemizde de hastanemizde de bu dört ameliyat SILS yöntemiyle yapılmaktadır.

Sils Avantajları hakkında bilgi almak isterseniz eğer ki; İlgili linke tıklayabilirsiniz.
İlgili link: https://www.erhuneyuboglu.com/sils-in-avantajlari