Şeker-Hastalığı-(Diyabet)-Nasıl-Tedavi-Edilir?

Şeker Hastalığı (Diyabet) Nasıl Tedavi Edilir?

Şeker Hastalığı (Diyabet) Nedir?

Şeker hastalığı, hastanın total sağlık durumunu önemli derecede etkileyen ciddi bir hastalıktır. Kronik bir hastalık olan diyabetin yaşam içerisinde kontrol edilebilmesi için hastanın da dikkat etmesi gereken birtakım noktalar bulunmaktadır. Herkesin bildiği ancak ne olduğu hakkında bilgi sahibi olmadığı şeker hastalığı; pankreasın yetersiz oranda insülin salgılamasının sonucu olarak açığa çıkmaktadır. 

İnsülin yetersizliği sonucunda besin yolu ile alınan şeker gerekli hücrelere ulaşamazken kanda yükselmektedir. Kandaki şeker oranının artması ise hastada zehir etkisi yaratmakta birçok organı olumsuz yönde etkilemektedir. 

Metabolik bir hastalık olan şeker hastalığı mutlaka kontrol edilmesi gereken bir hastalık olmakla birlikte her yaşta görülebilen ve murtlaka kontrol altına alınması gereken bir problemldir.

Şeker Hastalığında Oluşan Semptomlar

Şeker hastalığı kişide birtakım semptomlar açığa çıkarmaktadır. Bu semptomlar genellikle şu şekilde yaşanmaktadır;

  • Görme bozuklukları
  • Kilo kaybı
  • Sürekli yorgunluk ve halsizlik hali
  • Ayak ve bacaklarda uyuşma ve karıncalanma
  • Ciltte kuruluk ve kaşıntı
  • Ağızda farklı bir koku hissi

Birden fazla nedeni bulunan şeker hastalığının açığa çıkmasındaki en büyük faktör genetiktir. Bununla birlikte ideal kilonun üzerinde olma, ileri yaş, stres, gestasyonel diyabet (gebelik şekeri) ve hareketsiz bir yaşam tarzı da şeker hastalığına neden olabilmektedir.

Yaşam boyu tedavi gerektiren şeker hastalığının total sağlık durumuna etkilerinin minimum düzeye indirgenmesi için erken tanı ve tedaviye en kısa sürede başlanması büyük önem taşımaktadır. Şeker hastalığı hakkında son yıllarda gerek sağlık kuruluşları gerekse sosyal sorumluluk projeleri toplumu bu konuda bilgilendirme amacı ile birçok kampanya ve tanıtım gerçekleştirmiştir. İnsanların şeker hastalığının ne olduğunu, nedenlerini ve belirtilerini mutlaka bilmeleri  ve belirtiler açığa çıktığında mutlaka tedaviye başlamaları gerekmektedir. 

Tip 1 Diyabet

  • Şeker hastalığının bu çeşidi insüline bağımlı diyabet olarak da tanımlanmaktadır. Genellikle çocukluk döneminde ortaya çıkmaktadır ve mutlaka erken tanı ve tedavi gerektirmektedir.

Tip 2 Diyabet

  • Kan şekerinin düzenlenmesini sağlayan insülin hormonuna karşı hücrelerin tepkisiz kalması sonucunda açığa çıkmaktadır. 

Maturity Onset Diyabet

  • Genellikle erken yaşta görülmektedir.

Gestasyonel Diyabet

  • Gebelik döneminde görülmektedir.