Hipec-Tedavisi

Hipec Tedavisi

Hipec Nedir?

Hipec; sıcak kemoterapi olarak bilinen, genellikle batın içerisinde ilerleyen kanser tedavisinde kullanılan yeni nesil tedavi yöntemidir. Hipec; her türlü tedavi yöntemi denenmiş ve başarıya ulaşılamamış son evre kanser hastalarında uygulanmaktadır ve yeni şans olarak görülmektedir.

Hangi Hastalıklarda Hipec Uygulanmaktadır?

Sindirim sistemi kanserleri, apandisit, kalın bağırsak kanserleri, mide kanserleri ve kadınlarda çok sık görülmekte olan yumurtalık kanserleri tedavisinde uygulanabilmektedir. Hastalarda yaşam süresini uzatan hipec yöntemi öncesinde saatler süren bir operasyonla bölgenin kanserden tamamen arınması sağlanmaktadır. Kanserin ulaştığı tüm organlar temizlendikten sonra yaklaşık 42 derece ısı ile kemoterapi uygulaması gerçekleştirilmektedir. 1-1,5 saat boyunca uygulanmakta olan hipec tedavisinden sonra hasta sık sık kontrol edilmelidir. Hipec yöntemi bilinen damardan verilen kemoterapiden çok daha iyi sonuçlar vermektedir. Hipec yöntemi ile gözle görülemeyen kanser hücreleri de yok edilmektedir.

Hipec uygulaması sonrasında kemoterapi uygulamasına gerek duyulmaktadır. Karın dışında herhangi bir yerde kanser görülme riskinin azaltılması için kemoterapi uygulaması önemlidir.