Memorial Bahçelievler Hastanesi Adnan Kahveci Bulvarı No:227 Bahçelievler/İstanbul
Erbay Özel Sağlık ve Danışmanlık Hizmetleri Fişekhane cad. Batman Apt. No: 46/5 Bakırköy, İstanbul

Sıkça Sorulan Sorular

Midede reflü olması, kişilerde yemekten sonra midedeki içeriğin yemek borusuna kaçması olarak nitelendirilebilir. Bazen ağıza kadar gelebilen his, yemek borusunda yakınmalara sebep olabilir.

Ağıza acı su gelmesi, midede yanmalar, ekşime olması, bazı gıdalardan sonra rahatsız olma ve yenilenlerin boğazdan yukarı gelme hissi, en yaygın belirtilerdendir. Ayrıca reflü, kişilerde kuru öksürük, ses kısıklığı ya da astıma da neden olabilmektedir.

Yağlı yemekler, aşırı baharatlı öğünler, asitli meyveler, mayalı hamur ürünleri, domates, çikolata, nane, soğan ve kahve.

Genel olarak vücut kitle endeksi 40’ın üzerinde olan kişiler, obezite cerrahisinden yararlanabilirler. Özellikle kilo sorunuyla beraber, başka bir sağlık sorunu da varsa (kalp damar hastalığı, diyabet, hipertansiyon) mutlaka tedavi olmalılardır.

Morbid obezite hastalarının diğer hastalarla kıyaslandığında, ameliyata bağlı olarak gelişebilecek komplikasyonları daha yüksektir. Ancak obezite cerrahisi ile ilgili yeni teknikler geliştikçe, riskler de azalmaktadır. Yapılan araştırmalar, obezite cerrahisinde ölüm oranının yüzde 1’den daha aşağıda olduğunu ortaya koymaktadır.