Anüse yakın (çok aşağıda yer alan tümörler) nasıl tedavi edilir? - Prof. Dr. Erhun Eyüboğlu

Kalın bağırsak kanserleri içerisinde sıklıkla rastladığımız kanserlerden olan rektum kanserlerinin tedavisi günümüzde artık birtakım değişiklikler göstermekte.

Tedavi yelpazesi genelde bu bölgedeki tümörlerin çıkarılmasında total eksizyon ve korunmasını da içine alan bir yelpaze grubundan oluşmakta. Bunun ötesinde bu bölgede ameliyatsız cerrahi tedavisiz bir tedavi yöntemi var mıdır arayışı da halen sürmekte. Bununla ilgili bir takım son günlerdeki çalışmalar devam etmekle birlikte günümüzde hala altın standart öncelikle cerrahi tedavidedir. Korkulan tümörün anal bölgedeki anüs bölgesine yakınlığıyla alakalı bir durumdur. Dolayısıyla anal bölgeye, anüse ne kadar yakınsa tümöR tedavisi o kadar daha güç olmaktadır.

Zira oradaki tedavinin bize getirdiği tekrar kalın bağırsağın sağlam kısmının aşağıdaki kalın bağırsağın sağlam kısmına eklenmesinin yani Anastomuzun güçlükleri günümüzde hala zaman zaman problem olmakta. Ama bir göz atacak olursak son dönemlerde bizim sıklıkla da uyguladığımız trans analiz olarak yani- aşağıdan yapılan TE2 diye bilinen total eksizyonu olarak aşağıdan yapılıyor olabilmesi.

Nose dediğimiz tekniklerin artık bir insicana gerek kalmadan bu bölgeden yapılıyor olabilmesi ve TEM yöntemi bize aşağı rektum tümörlerinde bir takım tedavi seçeneklerini sunmakta ve hastalarımızın bu bölgedeki tümörler nedeniyle hayatlarının ve hayat konforlarının düzelmesini sağlayacak cerrahi ve cerrahi dışı birtakım teknikleri de hayata geçirebilmekteyiz. Gerçekten bu bölgede en korkulan şey hastalığın nüksü yani tekrarlaması erken dönemde metastazların olması ve tabii ki bir kalıcı kolestrostümü dediğimiz hastanın karından dışkılamasına sebep olan geçmişte birtakım tekniklerin yapılıyor olmasıydı. Ama biraz önce de söylediğim gibi son dönemdeki bu endoskopik mikro cerrahiler hatta artık olarak aşağıdan yapın. Total olarak yapılabilmesi bu bölgedeki başarısını artık üst seviyeye çıkarmıştı durumdadır. Hastalıkların nüksleri bu bölge tümörlerinin nüfusu son derece az olmakta. Ileri metastazların olması bir noktada önlenmiş olmakta Tabii bu arada hem ameliyat öncesi hem ameliyat sonrası kemo ve radyoterapinin bu bölgede bu cerrahi tedavileri uygun şekilde kombinasyonu bize hastalığın tedavisinin başarılı bir noktaya gelmesini sağlamış olmaktadır.

İlginizi Çekebilecek Videolar